Site Loader
WHATSAPP DESTEK!
PLUS Halı ve Koltuk Yıkama

Yün halılar boyası ve dokusu sebebiyle yıkanma süreci zahmetli ve uzmanlık gerektiren bir işçiliği bulunmaktadır.El dokuma ve yün halı yıkama esnasında en büyük sorun halıların renklerinin birbirine karıştırılmasıdır.

El dokuma ve yün halı yıkama mutlak suretle tek tek ve hızlı yapılmalıdır.El dokuma ve yün halı yıkamada ; kaba kir ve tozlardan arındırılmış halı ıslatılır ıslatılmaz hiç vakit kaybetmedden fırçalama işlemine geçilir.
Fırçalama işlemi sonrası yine hızlı ve seri bir şekilde gelberi ile durulama yapılır.

Halı uzun tüylü ise halı şampuanının tüy dip ve hav aralarına nüfuz etmesi için, tek yünlü gelberiden önce ileri geri gelberi uygulamasıda yapılabilir. Kullanılan şampuanın, bu halıların niteliklerine uygun olması önemlidir.

Gelberi ve durulama sonrası hiç vakit kaybetmeden yıkanan halı ;sıkma işine alınır. Sıkma esnasında kullanılan boyanın akma ihtimalinden dolayı yine tek başına sıkılır.

Sıkma kazanından alınan halı hemen açılır ve askıya yerlestirilir. El dokuma ve yün halı yıkamada, bütün ustalık ve hünerin püf noktası hızlı hareket etmedir. özetle aşağıda yazılan uygulama zinciri takip edildiği sürece halının boya vermesi, renklerin biribirine karışma ihtimali ortadan kaldırılmış olur.