Site Loader
WHATSAPP DESTEK!
PLUS Halı ve Koltuk Yıkama

Her halı kendi iplik yapısına, boya yapısına ve dokuma tekniğine göre farklı teknikler uygulanmak suretiyle yıkanır. Cins tespiti halının hangi teknikle yıkanacağının belirlenmesi açısından önemlidir ve bu tespit sırasında Kula Halısı olarak tespit edilmiş halı aşağıdaki kurallar çerçevesinde yıkanır.

Kula Halısı Yıkama işleminde, yıkama suyu sıcaklığı 18°C üzerinde olmamalıdır. Kula halıları, kökboyası ile boyanmış yün ipliklerle dokunmuş halılara zarar vermediği test edilmiş özel şampuanlarla yıkanmalıdır. Kula halıları, tüylerinin yolunmasının ve yıpranmasının önüne geçmek için yumuşak fırçalar kullanarak yıkanmalıdır. Etkili kimyasalların kullanılması, Kula halılarının zarar görmesine sebep olacağından, lekelere müdahale için kullanılacak ürünler özenle seçilmeli, leke çıkarma işlemi dikkatle yapılmalıdır. Durulama işlemi çok iyi yapılmalı, kimyasal kalıntısı içeren halı, asla direk güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Ayrıca Kula Halısı Yıkama sırasında uzun süre ıslak kalmamalı yıkama işlemi ivedilikle bitirildikten sonra derhal sıkma işlemi yapılmalı ve halı askıya alınmalıdır.

Kula Halısı Nedir?
Manisa ilinin Kula ilçesinde kökboyası ile boyanmış yün ipliklerle el dokuma tezgâhlarda dokunmuş, koyu kırmızı renk hâkimiyetindeki, “Manzaralı Kula, Vazolu Kula, Yılanlı Kula” adları verilen geleneksel motiflere sahip iplik ve boya yapısı hassas halılardır.